Wybory Prezydenckie w RPA 2019 roku: Triumf Gospodarki a Cień Apartheidu

blog 2024-11-25 0Browse 0
 Wybory Prezydenckie w RPA 2019 roku: Triumf Gospodarki a Cień Apartheidu

RPA, kraj wielobarwnych krajobrazów i bogatej historii, stojący na rozdrożu pomiędzy dziedzictwem apartheidu a obietnicą sprawiedliwej przyszłości. W 2019 roku, naród południowoafrykański stanął przed kolejną ważną decyzją - wyborem prezydenta. Wybory te miały nie tylko wyłonić nowego przywódcę kraju, ale również stać się swoistym plebiscytem na modele rozwoju RPA: czy kontynuować politykę skupioną na redystrybucji bogactwa, czy też poszukiwać nowych dróg, prowadzących do gospodarczej prosperity dla wszystkich obywateli.

Wybory te przyniosły zwycięstwo Cyril Ramaphosa - prezydentowi z długim stażem w Afrykańskim Kongresie Narodowym (ANC) i doświadczonemu biznesmenowi. Ramaphosa, który objął funkcję prezydenta w 2018 roku po ustąpieniu Jacob Zuma, stał się symbolem nadziei na reformy i oczyszczenie kraju z korupcji.

Jednak droga Ramaphosy do zwycięstwa nie była usłana różami. ANC, partia rządząca RPA od czasów zakończenia apartheidu w 1994 roku, borykała się z wewnętrznym kryzysem i rosnącą nieufnością ze strony społeczeństwa. Oskarżenia o korupcję i nadużycia władzy przez niektórych liderów ANC podważyły wiarygodność partii.

W obliczu tych wyzwań, Ramaphosa postawił na program łączący pragmatyzm gospodarczy z ideami sprawiedliwości społecznej. Obiecywał stworzenie nowych miejsc pracy, walkę z ubóstwem i nierównościami oraz reformy edukacji i służby zdrowia.

Wybory w 2019 roku przyniosły ANC pewne zwycięstwo - partia zdobyła 57.5% głosów. Jednak wynik ten był znacząco niższy niż w poprzednich wyborach, co świadczyło o rosnącym niezadowoleniu społecznym.

Konsekwencje Wyborów 2019:

  • Wzrost ekonomiczny: Ramaphosa, mając doświadczenie biznesowe, skupił się na przyciąganiu inwestycji zagranicznych i tworzeniu korzystniejszych warunków dla przedsiębiorców.
Rok PKB RPA (%)
2018 0.8%
2019 0.4%
2020 -7.0% (pandemiczny spadek)

Choć początkowo pojawiły się oznaki ożywienia gospodarczego, pandemia COVID-19 w 2020 roku spowolniła wzrost.

  • Walka z korupcją: Ramaphosa powołał niezależną komisję ds. korupcji, która prowadziła śledztwa przeciwko podejrzanym o nadużycia. Proces ten jest długotrwały i skomplikowany, ale stanowi ważny krok w kierunku odbudowy zaufania do władzy.

  • Zmiany społeczne:

Ramaphosa kontynuował politykę affirmative action, mającą na celu zwiększenie udziału osób czarnych w sferach gospodarki i edukacji. Jednak niektórzy krytycy argumentowali, że takie podejście prowadzi do dyskryminacji osób białych.

Wyzwania stojące przed RPA:

  • Nierówności społeczne: RPA nadal boryka się z problemem skrajnej nierówności dochodowej między ludźmi czarnymi a białymi.

Tabela: Nierówność dochodowa w RPA (indeks Gini)

Rok Indeks Gini
2006 0.63
2015 0.63
2020 0.65
  • Bezrobocie: Wzrost bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi, jest poważnym problemem społecznym.

Tabela: Stopa Bezrobocia w RPA (%)

Rok Bezrobotni (w %)
2018 27.5%
2019 29.1%
  • Kryzys energetyczny: RPA boryka się z problemami związanymi z dostawami energii elektrycznej, co hamuje rozwój gospodarczy.

Wybory prezydenckie w RPA w 2019 roku stanowiły ważny etap w historii kraju. Zwycięstwo Cyrila Ramaphosy dało nadzieję na reformy i oczyszczenie polityki z korupcji, jednak wiele wyzwań stojących przed RPA wymaga jeszcze rozwiązania.

Humorystyczna uwagi:

  • Niektórzy twierdzą, że największym problemem RPA jest brak dobrej kawy espresso!
  • Pamiętajcie: w RPA jazda po lewej stronie drogi to norma - nie jak w Polsce!
TAGS